Polacy chcą pobić rekord w nurkowaniu wysokogórskim – PAP

Pięciu Polaków zamierza zanurkować w najwyżej położonym na świecie jeziorze kraterowym Tres Cruces Norte (5915 m n.p.m.) w Andach i pobić rekord w nurkowaniu wysokogórskim – powiedział dziennikarzowi PAP dr Patryk Krzyżak, kierownik medyczny wyprawy.

Ekipa wyruszy z Polski 22 lutego 2015 r., do jeziora Tres Cruces Norte zamierza dotrzeć w pierwszej połowie marca, by pobić tam rekord Guinnessa w nurkowaniu wysokogórskim. Powrót przewidziany jest 17 marca tego roku.

„Wyprawa Nevado Tres Cruces 2015 MedExpedition ma również cel badawczy – uczestnicy będą mieli wszczepione urządzenia, tzw. miniaturowe rejestratory arytmii, aby sprawdzić, jak funkcjonuje serce w ekstremalnych warunkach. Zwykle korzystają z nich pacjenci kardiologiczni w celu wykrycia np. przyczyny omdleń” – mówi dr Patryk Krzyżak, kardiolog, wspinacz wysokogórski i lekarz nurkowy. Na co dzień pracuje w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, gdzie wszczepia pacjentom stymulatory serca.

Nurkowanie na wysokości powyżej 3 tys. metrów uznawane jest za ekstremalne. Jest dużo bardziej niebezpieczne z powodu większego gradientu ciśnień między atmosferą a środowiskiem podwodnym niż na poziomie morza. Stwarza większe ryzyko choroby dekompresyjnej, dlatego wynurzanie się musi być wolniejsze.

Dr Krzyżak podkreśla, że dotychczas zaledwie sześciu osobom udało się zanurkować na wysokości powyżej 5500 m n. p. m., w tym dwóm Polakom, członkom MedExpeditions. „Tres Cruces Norte Lake jest najwyżej położonym jeziorem kraterowym na świecie. Dzięki jego lejowatej misie, można się w nim zanurzyć na głębokość ponad 5 metrów, co klasyfikowane jest jako nurkowanie” – dodaje.

Masyw Nevado Tres Cruces leży na granicy Chile i Argentyny, na południowych krańcach pustyni Atakama. Jest nie tylko jednym z najwyższych, ale także jednym z najrozleglejszych wulkanów w Andach.

W tegorocznej wyprawie weźmie udział siedmiu pasjonatów wypraw górskich i nurkowania. Dwóch z nich to lekarze zajmujący się również badaniem zachowań ludzi i ich organizmów w ekstremalnych warunkach. Wraz z ratownikiem medycznym będą monitorować u członków ekipy pracę serca, wykonają EKG, przeprowadzą analizę krwi oraz sprawdzą przebieg snu.

Wszyscy nurkowie będą mieli wszczepiony pod skórę długoterminowo działający rejestrator arytmii a zapis z rejestratora będzie przesyłany na komputer. Z rejestratorów takich zwykle korzystają pacjenci z nieustalonymi mimo wykonanej kompleksowej diagnostyki przyczynami niespodziewanych omdleń, kołatania serca i palpitacji.

„W warunkach wysokogórskich, gdzie serce jest poddawane ekstremalnym obciążeniom jest to o tyle istotne, że pamięć takiego urządzenia zostałaby zapełniona bardzo szybko. Dlatego też ekipa MedExpeditions zostanie dodatkowo wyposażona w urządzenie do telemonitoringu oraz modem satelitarny w celu transmisji danych. Dzięki temu wszystkie zebrane dane będą dostępne do późniejszej analizy” – mówi dr Krzyżak.

Wyprawę Nevado Tres Cruces 2015 MedExpedition sfilmuje Dariusz Załuski, reżyser filmów o tematyce górskiej, himalaista, zdobywca pięciu ośmiotysięczników, w tym K2 oraz dwukrotnie Mount Everest.

Dr Patryk Krzyżak nurkował na całym świecie w najbardziej egzotycznych lokalizacjach, m.in. na Galapagos, na wyspie Socorro i Kokosowej, na Palau i Yap, Malediwach, Andamanach oraz w zimnych i słonych jeziorach Andów.

To kolejna wyprawa MedExpedition. „W 2012 r. wyruszyliśmy w Andy w celu dotarcia do najwyżej położonego zbiornika wodnego na Ziemi – nienazwanego stawu pod szczytem najwyższego wulkanu świata – Ojos del Salado” – mówi Krzyżak.

Jezioro Tres Cruces Norte jest czwartym najwyżej położonym zbiornikiem wodnym, jako jezioro kraterowe usytuowane jest jednak najwyżej na świecie. Trzy najwyżej położone na Ziemi zbiorniki wodne, w tym ten pod szczytem Ojos del Salado, znajdują się na wypłaszczeniach stoków.

„Podczas trekkingów, mających na celu wytyczenie nowej trasy wokół szczytu, na wysokości 5715 m n.p.m. odkryliśmy nowe, niezaznaczone na żadnej mapie jezioro. Roboczo nazwaliśmy je El Lago de los Polacos (Jezioro Polaków) i oczywiście dokonaliśmy w nim pionierskiego nurkowania. Podczas ekspedycji prowadziliśmy również badania medyczne, które lepiej pozwoliły zrozumieć mechanizmy prowadzące do rozwinięcia objawów choroby wysokościowej” – stwierdza dr Krzyżak.

źródło:

wyborczapl2000px-PAP_logo.svg

Nowa wyprawa – Nevado Tres Cruces Medexpedition 2015!

Nasze marzenie się spełniło – wracamy w Andy! Tym razem w powiększonym składzie, bogatsi o doświadczenia z poprzedniej wyprawy zorganizowaliśmy Nevado Tres Cruces Medexpedition 2015.

Cele nowej ekspedycji to:
– Nurkowanie w Tres Cruces Norte Lake i ustanowienie Rekordu Guinnessa.
– Ocena zachowania organizmu człowieka w ekstremalnych warunkach wysokogórskich i przeprowadzenie pionierskich badań medycznych, także podczas nurkowania w jeziorach wysokogórskich.
– Eksploracja jeziora, ustalenie głębokości i poszukiwanie form życia.
– Ocena aklimatyzacji osób z implantowanym stymulatorem serca i wpływ na rytm serca oraz jakość snu.

Strona ekspedycji www.medexpeditions.org

Zapraszamy!
75th-Anniversary-of-Polsih-summit-CMYK

Zaszufladkowano do kategorii projekt

Podsumowanie wyprawy

Wyprawę uznajemy za udaną, choć nie dotarliśmy do poszukiwanego jeziora .

Ale za to udało nam się:

  • Zdobyć szczyt Ojos del Salado w 75 rocznicę pierwszego zdobycia go
  • Zanurkować, nawet kilkakrotnie, w Laguna Verde wys. 4.350 m. n.p.m.
  • Odkryć 3 nowe jeziora na zboczu Ojos del Salado
  • Zanurkować w nowoodkrytym jeziorze na wysokości prawie 5.715 m n.p.m.
  • Odnaleźć żywe stworzenie w jeziorze
  • Zebrać dane medyczne na temat zachowania ludzkiego organizmu na wysokościach
  • Zebrać dane dotyczące psychologii w sytuacjach ekstremalnych
  • Zebrać sporą ilość próbek wody i skał

Zamierzamy jeszcze wrócić i dotrzeć do jeziora Ojos del Saldo i ostatecznie potwierdzić jego istnienie. I być może odkryć kolejne jeziora na zboczu tej przepięknej góry. Koniecznie też musimy zrobić zdjęcie tajemniczemu stworzeniu w Laguna Pollaco – bardzo możliwe że jest to ambystoma meksykańska (na zdjęciu poniżej), jednak występuje ona endemicznie w zupełnie innym jeziorze. Tym bardziej jest to przełomowe odkrycie – w końcu jest już dwóch świadków potwierdzających istnienie tego zwierzęcia w jeziorze.

Odkryliśmy też wiele innych, ciekawych faktów m.in że woda w Laguna Rosa nie jest słona, Ojos del Salado być może nie jest wygasłym wulkanem, a jezioro Laguna del Muerto jest zbiornikiem okresowym.

Stworzenie podobne do tego wiedzieliśmy w Laguna Pollaco

Jezioro pod szczytem Ojos del Salado

Ojos del Salado

Na mapach świata zostało już niewiele białych plam. Jedną z nich jest niewielki  zbiornik wodny, położony na południowych zboczach Ojos del Salado – najwyższego wulkanu świata (6 890 m n.p.m.). Zbiornik wodny nie jest uwzględniony na oficjalnych mapach, zaś o jego istnieniu świadczą jedynie nieliczne zdjęcia. Uważa się, że jest to najwyżej położone jezioro świata (6 390 m n.p.m.) i że  najprawdopodobniej jest słone, lecz niewiele więcej o nim wiadomo. Najwyższy czas, abyśmy poznali je lepiej, a przede  wszystkim dowiedzieli się:  jakie są jego rozmiary i głębokość,  jakie jest pH oraz zbadali skład chemiczny i stopień zasolenia itp., czy jest pokryte lodem, a jeśli tak, to jaka jest jej grubość

Ojos del Salado 2012

WYŻEJ NIŻ MARZENIA, DALEJ NIŻ NAUKA…

W 1937 roku dwóch Polaków (  Jan Alfred Szczepański i Justyn Wojsznis) zdobyło po raz pierwszy najwyższy wulkan świata, Ojos del Salado (6891 m n.p.m.), leżący na granicy Chile i Argentyny. Nasza ekipa, w 75 rocznicę tego wydarzenia po raz kolejny chce, aby polskie nazwiska zapisały się w historii zdobywców. Zamierzamy przeprowadzić pionierski w skali światowej projekt. Na zboczu Ojos del Salado znajduje się niezbadany dotąd zbiornik wodny. Uważa się, że jest to najwyżej położone jezioro na świecie, jednak nikt do tej pory tego nie potwierdził. Zamierzamy dotrzeć do zbiornika, wyznaczając przy tym zupełnie nową trasę i dokonać dokładnych pomiarów oraz badania właściwości fizykochemicznych wody. Co więcej, zamierzamy podjąć próbę pobicia rekordu Guinessa w nurkowaniu w najwyżej położonym zbiorniku wodnym na świecie, potwierdzony oficjalnym wpisem. Kierownik medyczny wyprawy przeprowadzi też badania nad fizjologią ludzkiego organizmu zarówno na wysokości, jak i podczas tych ekstremalnych nurkowań. Planujemy bowiem wykonać dodatkowe nurkowania w dwóch niżej położonych jeziorach i sfilmować je pod wodą, po raz pierwszy na świecie. Zwieńczeniem będzie ponowne wniesienie na szczyt polskiej flagi w 75 rocznicę zdobycia góry przez polskich pionierów. Chcemy, aby w roku 2012 mówiono nie tylko o EURO, ale też o innych polskich sukcesach! Mamy nadzieję, że uda nam się również, jako pierwszym odkrywcom, powalczyć o nadanie nazwy najwyższemu zbiornikowi wodnemu świata.